ATMEGA169PA Electronic Integrated Circuit Atmel Microcontroller Ics
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ATMEL
Model Number : ATmega169PA
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
Packaging Details : STANDRAD
Product Category : ATMEL
Series : ATmega169PA
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64
Core : AVR
Program Memory Size : 16 kB
Data Bus Width : 8 bit
ADC Resolution : 10 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Number of I/Os : 54 I/O
Data RAM Size : 1 kB
Supply Voltage - Min : 1.8 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : MouseReel
Brand : Atmel
Data RAM Type : SRAM
Data ROM Size : 512 B
Contact Now
Atmel ATMEGA169PA QFP-64 ATMEGA169PA-AU microcontroller ATMEGA169PA-AU chip Electronic Components
Atmel ATmega169A/PA/329A/PA/3290A/PA/649 A/P/6490A/P 8-bit Atmel Microcontroller with 16/32/64KB In-System Programmable Flash Features DATASHEET
• High p erformance, low power Atmel® AVR® 8-B it Microcontroller
• Advanced RISC ar chitecture – 130 powerful instruction s – most single clock cycle execution – 32 × 8 general purpose working re gisters – Fully static operation – Up to 16MIPS throughput at16MHz (Atmel ATmega169A/169PA/649A/649P) – Up to 2 0 MIPS throughput at 20MHz (Atmel ATmeg a329A/329PA/3290A/3290PA/6490A/6490P) On-chip 2-cycle multiplier
• High endurance non-volatile memory segment .
atmel
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS: Details
ATmega169PA
SMD/SMT
TQFP-64
AVR
16 kB
8 bit
10 bit
16 MHz
54 I/O
1 kB
1.8 V
5.5 V