1ED020I12 Infineon Electronic Components Microcontroller Integrated Circuit IC
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : infineon
Model Number : 1ED020I12
Place of Origin : GERMANY
MOQ : 1
Price : 0.98-5.68/PC
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
Packaging Details : STANDRAD
BRAND : infineon
Series : 1ED020I12
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64
Core : AVR
Program Memory Size : 16 kB
Data Bus Width : 8 bit
ADC Resolution : 10 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Number of I/Os : 54 I/O
Data RAM Size : 1 kB
Supply Voltage - Min : 1.8 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : MouseReel
Data RAM Type : SRAM
Data ROM Size : 512 B
Contact Now
1ED020I12
The device consists of two galvanic separated parts. The input chip can be directly connected to a standard 5V DSP or microcontroller with CMOS in/output and the output chip is connected to the high voltage side.
A READY status output reports if the device is supplied and operates correctly
Manufacturer:
Infineon
Product Category:
Gate Drivers
RoHS:
Details
Product:
Isolated Gate Drivers
Type:
High-Side
Mounting Style:
SMD/SMT
Package / Case:
DSO-16
Number of Drivers:
1 Driver
Number of Outputs:
1 Output
Output Current:
2 A
Supply Voltage - Min:
4.5 V
Supply Voltage - Max:
20 V