STM32L071CBT6 ARM Microcontroller MCU Arm Cortex-M0+ MCU 128-Kbytes Flash 32 MHz CPU
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : United States
Supply Ability : 50000 Piece/Pieces per Week
Operating Temperature : standard
Series : STM32L071CBT6 Integrated circuits, STM32L071CBT6
Mounting Type : standard, SMD/SMT
Description : Electronic components Integrated circuits
Manufacturer Part Number : STM32L071CBT6
Type : microcontroller
Manufacturer : STMicroelectronics
Manufacturing Date Code : 22+
Module/Board Type : STANDARD
Core Processor : STANDARD
Co-Processor : STANDARD
Speed : STANDARD
Flash Size : STANDARD
RAM Size : STANDARD
Connector Type : STANDARD
Size / Dimension : STANDARD
Packaging : STANDARD
Core Size : 32-Bit
Peripherals : STANDARD
Number of I/O : STANDARD
Program Memory Size : STANDARD
Program Memory Type : STANDARD
EEPROM Size : 16 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : STANDARD
Data Converters : STANDARD
Oscillator Type : STANDARD
Controller Series : STANDARD
Interface : STANDARD
Voltage - Supply : STANDARD
Package / Case : STANDARD
Number of Cores/Bus Width : STANDARD
RAM Controllers : LPDDR, LPDDR2, DDR2, SDR, SRAM
Graphics Acceleration : STANDARD
Display & Interface Controllers : STANDARD
Ethernet : 1 Gbps (8), 10 Gbps (1)
USB : STANDARD
Voltage - I/O : STANDARD
Cross Reference : STANDARD
Application : standard
Product Type : Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
Shipping by : DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post
Product Name : Electronic Component STM32L071CBT6 IC Chips Microcontrollers
Payment ways : Ali Trade Assurance/TT
Brand name : STMicroelectronics
Quality : 100% NEW ORIGINAL
Package : STANDARD
Port : shenzhen
Contact Now
Product Paramenters
STMicroelectronics Semiconductor Integrated circuits Electronic Components ic chips STM32L071CBT6
Mfr
STMicroelectronics Technology Inc.
Manufacturer Product Number
STM32L071CBT6
DC
22+
Memory Interface
SPI
Package
STANDARD
Clock Frequency
166 MHz
Product Status
Active
Write Cycle Time - Word, Page
8ms, 2.8ms
Memory Organization
128M x 8
Voltage - Supply
1.7V ~ 2V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Format
FLASH
Mounting Type
Surface Mount
Technology
FLASH - NOR
Package / Case
standardIC (0.295", 7.50mm Width)
Memory Size
1Gbit
Supplier Device Package
standard
See Details Images-Contact us for send
Welcome to visit our company-Company Profile
100% Test before shipment
Our long-term partner and real evaluation
Certifications
Recommend Products